باسکول آویزی آنی لود مدل CAP300KG

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها

   ماده 71 قانون نظام صنفی در مورد ترازوی فروشگاهی مبنی بر مجهز نمودن فروشگاه ها به سیستم ترازوی دیجیتال و ترازو پرینتر دار می باشد که در صورت عدم اجرای این قانون ، فروشگاه ملزم به پرداخت جریمه می گردد ، مفاد این قانون که به شرح زیر می باشد .

  آیا درباره ماده 71 قانون نظام صنفی چیزی می دانید؟

   

  اغلب مردم تصور میکنند که فراگیر شدن ناگهانی یک محصول یا دستگاه، با روی آوردن ناگهانی مردم، یا مساله مد و پسند روزمره در ارتباط است ، آیا تاکنون گمان کرده‌اید که ممکن است فراخوان یا دستور ارگانهای دولتی پشت قضیه باشد ؟ و استفاده کنندگان از آن محصول فراگیرشده، مکلف و موظف به استفاده از آن شده باشند ؟ درباره استفاده از ترازوهای دیجیتال و چاپ فاکتور خرید و فروش ، در فروشگاه ها و مغازه ها و خرده فروشیها طی سالهای گذشته، همین مساله رخ داده است ، آیا از ماده 71 قانون نظام صنفی چیزی میدانید ؟

   

  آیا میدانید به فروشگاه ها و سوپرمارکت ها دستور داده شده تا برای معتبر کردن و مستند کردن خرید و فروشهای جزیی مردم ، از ترازوهای دیجیتال استفاده کنند ؟ در مقاله پیش رو متن مختصر شده قانون 71 نظام صنفی را آورده ایم تا با آن آشنا شوید ، چراکه دانستن حقوق شما به عنوان شهروند ، نیاز زندگی روزمره تان است و ترازو ابزاری اساسی برای خریدهای شماست ، بنا بر این از حقوق خود مطلع باشید .

   

  آيين نامه اجرايي ماده 71 قانون نظام صنفي

   

  ( استفاده از صندوق مكانيزه فروش (POS) و ترازوی ديجيتالي توسط افراد صنفی )

   

  ماده 1- به منظور تسهيل داد و ستد و ثبت و مستندسازي فعاليتهاي اقتصادي ، افراد صنفي عرضه كننده كالا يا ارائه دهنده خدمت،  مكلفند به تناسب از صندوق مكانيزه فروش (pos) يا دستگاه ترازو ديجيتالي يا هر دو براي فروش كالا يا ارائه خدمت ، طبق ضوابط و مقررات اين آيين نامه استفاده نمايند .

   

  ماده 2- صندوقهاي فروش واحدهاي صنفي ارائه دهنده كالا يا خدمات ، بايد حداقل داراي تواناييهاي زير باشند :

   

  • نام و نشاني واحد صنفي و تاريخ صدور در قبض (فاكتور) مخصوص مشتري درج شود .

   

  • مشخصات كامل كالاي فروخته شده در قبض مخصوص مشتري درج شود ( شامل نام كالا،  قيمت واحد و كل ، وزن يا حجم يا متراژ )

   

  • مشخصات كامل خدمت ارائه شده به مشتري در قبض درج شود .

   

  • در قبض مخصوص مشتري تلفن رسيدگي به شكايات درج شود .

   

  • دستگاه يا برنامه نرم افزاري تهيه شده بايد به گونه اي باشد كه مامور فروش يا فرد صنفي به هيچ وجه توانايي دخل و تصرف در اطلاعات وارد شده را نداشته باشد .

   

  • توانايي گزارش دهي را داشته باشد .

   

  ماده 3- دستگاه هاي توزين ديجيتالي بايد داراي مشخصات زير باشد :

   

  • واحدهاي صنفي موظفند از دستگاه هاي توزيني استفاده نمايند كه بنا بر نوع فعاليت، حساسيت مورد نياز را دارا باشد .

   

  • قيمت واحد كالا، وزن كالا و كل قيمت ، محاسبه و در معرض ديد مشتري قرار گيرد .

   

  • اعلام قيمت واحد كالا توسط ترازو فروشگاهی دیجیتال ، به هيچ وجه جايگزين فاکتور نيست .

   

  • اعلام قيمت واحد كالا و قيمت كل به هيچ وجه جايگزين صدور فاكتور نيست .

   

  • كليه واحدهاي صنفي در سراسر كشور كه نياز به توزين دارند مكلف به استفاده از دستگاه ترازو ديجيتال هستند .

   

   • مسووليت نظات بر عملكرد ، آزمون و پلمپ دستگاه هاي توزين ديجيتالي به عهده موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران ميباشد .

   

  • قبوض دريافتي از افراد صنفي كه از طريق دستگاه توزين ديجيتالي يا صندوق مكانيزه فروش صادر ميشود ، به منزله صدور فاكتور توسط فروشنده كالا يا ارائه دهنده خدمت تلقي ميگردد.

   

  • در صورت فروش كالا يا ارائه خدمات بيش از مبلغ 10,000,000 ريال افراد صنفي موظفند علاوه بر ارائه قبض يا فيش موضوع ماده 6 اين آيين نامه ، نسبت به صدور فاكتور فروش نيز اقدام نمايند 

   

  • فروش كالا يا ارائه خدمت توسط واحدهاي مزبور بدون استفاده از صندوق مكانيزه فروش و يا ترازوی دیجیتال فروشگاهی به عنوان تخلف صنفي تلقي و براساس مفاد تبصره 2 ماده 71 قانون نظام صنفي با واحد صنفي برخورد خواهد شد .

   

  این قانون در سال 1389 به تصویب مجلس رسیده است و اصلاحیه‌ هایی نیز بر آن وارد شده ؛ اما مورد موافقت مسئولین ذیربط قرار نگرفته است . 

   

   

  نویسنده : بازدید : 2 تاريخ : شنبه 13 خرداد 1396 ساعت: 4:36
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورهاads-123